SPS - OPRAVLJANJE DEL IN NALOG T.I. SCHENGENSKIH POLICISTOV TER MOŽNOST VLOŽITVE ZAHTEVKOV - OBVESTILO ČLANSTVU
Spoštovane članice in člani SPS ter ostali zaposleni.
V zadnjem obdobju se je ponovno povečalo število vaših vprašanj (po dodatnem plačilu) in s tem povezanimi zahtevki, zaradi opravljanja zahtevnejših in odgovornejših del in nalog, ki ste jih zaposleni na schengenski meji opravljali tako v vaših enotah kot tudi v drugih enotah s splošnim ali posebnim delovnim področjem. Po vstopu R Hrvaške v schengensko območje in predvideni ukinitvi vaših delovnim mest, pa je teh vprašanj še nekoliko več. K temu verjetno pripomore tudi dejstvo, da vaš status še vedno ni dokončno razrešen, saj čakate še na razporeditev v posamezne enote in na konkretna delovna mesta, kamor boste razporejeni v prihodnosti.
Zaradi negotovosti in razočaranj v zadnjih mesecih in tednih ter nenazadnje tudi zaradi načina reševanja premeščanja zaposlenih iz ACP, kjer ima delodajalec namero, da na podlagi predstavljene sistemizacije poskuša pridobljene plačne razrede zaposlenih zaradi nazivov specialist »odvzeti« zaradi prijave na razpis za delovno mesto v enotah Postaj prometne policije, kot način, da ostanejo na teh enotah, je takšen način reševanja zaposlenih na ACP prišel tudi do vas. Številni zaposleni iz t. i. schengenskega kadra, ste zato na Sindikat policistov Slovenije naslovili konkretno vprašanje glede oblikovanja »zahtevka za dodatno plačilo, ki se nanaša na dela in naloge, ki ste jih opravljali kot schengenski policisti, pa za to niste bili ustrezno usposobljeni oziroma izšolani« pa je šlo za:
- opravljanje del in nalog na zahtevnejšem delovnem mestu od vašega
- opravljanje del in nalog v enotah s splošnim oziroma posebnim delovnim področjem (PP,
PPP…)
- opravljanje del in nalog v okviru PPE
- opravljanje drugih del in nalog, ki niso bile zajete v opisu vašega delovnega mesta
(npr. nadzornikov državne meje ter drugih delovnih mest).
V povezavi s tem vas obveščamo, da imamo za sabo že nekaj uspešno vloženih primerov tovrstnih zahtev zoper delodajalca, pa tudi podanih tožb na sodišču. Sicer smo želeli, da se s tovrstnimi informacijami počaka do zaključka vseh kadrovskih premestitev, za vse na schengenski meji, pa je razočaranje članstva preveliko in smo se zato odzvali že sedaj.
Zahtevo zoper delodajalca so do sedaj večinoma vlagali nadzorniki državne meje, ki so opravljali dela in naloge, ki ne sodijo v njihov delokrog oziroma dela in naloge iz višje vrednotenega delovnega mesta npr. na VI. stopnji.
Dosedanja praksa torej kaže na to, da zahtevo za odpravo nepravilnosti iz delovnega razmerja lahko vloži vsak, ki je opravljal dela in naloge, ki niso vsebovane v opisu del in nalog delovnega mesta, ki ga zaseda. Seveda pa je pri tem pomembno, da gre za določen in dokazljiv obseg opravljanja teh del in nalog.
Rezultati v dosedanjih postopkih so bili priznanje izplačila povečanega obsega dela (razlika od priznanega in že izplačanega) ali pa izplačilo vrednosti razlike v plačnih razredih. Vse to pa je bilo odvisno od dokazanega obsega dela izven okvirjev delovnega mesta, ki ga nekdo zaseda, stopnje zahtevnosti, števila in vrste nalog, ki jih je nekdo opravil, nenazadnje pa tudi od pridobljenega plačnega razreda posameznika.
Zahtevo se lahko podaja za obdobje zadnjih 5 let pred vložitvijo zahtevka. Upoštevati pa je potrebno tudi dejansko stanje in ostale dokazljive okoliščine, saj so sicer lahko tožbeni zahtevki na sodišču zavrnjeni.
Zahtevo za odpravo nepravilnosti iz delovnega razmerja lahko poda vsak zaposleni sam zase, lahko pa to v njegovem imenu stori tudi pooblaščeni odvetnik. SPS ima odvetnika, ki to področje zelo dobro pozna in je nenazadnje že uspel v več postopkih. Zato vsem članom svetujemo, da v kolikor se za to odločijo, svojim regionalnim predstavnikom podajo vlogo za pravno pomoč (najdete jo na internetni strani SPS), nakar vam bo ob izpolnjevanju vseh pogojev dodeljen odvetnik, ki vam bo pripravil zahtevo ali po potrebi drugi akt.
Ob tem opozarjamo, da je potrebno v celotnem postopku aktivno sodelovati, saj ima odvetnik brez sodelovanja člana veliko manj možnosti za končni uspeh in to v katerikoli zadevi. Delodajalec bo na podlagi podanih zahtev moral pripraviti pregled služb, ki jih je posameznik dejansko opravil izven okvirja svojih del in nalog (npr. policistov NDM).
Možnih rešitev oziroma izidov je več, in sicer:
- po podaji zahtevka se zahtevana vsota poravna članu in je zadeva zaključena (zahtevana vsota mora biti v takem primeru popolnoma realna),
- podani zahtevek delodajalec s sklepom zavrne kot neutemeljen, na kar je možna pritožba in
- po morebitni zavrnitvi pritožbe zoper zavrnilni sklep je možna še nadaljnja tožba na sodišču.
Izkušnje SPS ne prakticirajo skupinske tožbe v tovrstnih zahtevkih, saj praviloma niti 2 posameznika skozi 5 letno obdobje nimata enako opravljenih ur, služb in doseženih PR ipd.
Za člane sindikata je zagotovljeno ustrezno in brezplačno zastopanje, za vse ostale, ki še niste člani, pa to želite postati, pa vas vabimo, da se včlanite v naš sindikat, da vas lahko v okviru možnosti vključimo v tovrstne postopke.
Z odličnimi pozdravi.
Sebastjan Korošec
generalni sekretar SPS
Številka: 3643/OBC-16/2023/1
Datum: 5. 4. 2023