Premestitve schengenskega kadra, (do)šolanje na VPŠ ter določene informacije glede postopka NPK - obvestilo
Spoštovane članice in člani.
Že vse od začetka meseca marca prejemamo povečano število telefonskih klicev, pisanj in vprašanj, ki so povezana s premestitvami vseh, ki ste opravljali dela in naloge na meji z R. Hrvaško. Žal dokončnih in popolnoma jasnih odgovorov na to kaj in kako bo nimamo, saj jih s strani delodajalca enostavno nismo prejeli. Posledično med policisti kroži en kup »nepreverjenih« informacij, ki so večinoma plod govoric, predvidevanj in namigovanj, kar samo še dodatno vpliva na slabo voljo in negotovost pred neznanim.
Konkretnih odgovorov na vaša vprašanja vam zato v Sindikatu policistov Slovenije žal nismo mogli dati, saj nihče od nas ni razpolagal z ustreznimi informacijami. Predzadnji sestanek delovne podskupine, v kateri sodelujeta tudi oba sindikata je bil 14. 2. 2023, zadnji sestanek pa šele v tem tednu.
V tem času smo bili deležni tudi številnih obtožb ter očitkov zaposlenih, da je za zastoj pri izvedbi premestitev kriv naš sindikat oziroma oba sindikata. Številna pisanja so bila žaljiva, predvsem pa neresnična in brez osnove. Res je, da bi delodajalec verjetno lahko izvedel premestitve bistveno hitreje in lažje brez sindikatov. Velika verjetnost je tudi, da bi potem večina od vas na koncu končala v posameznih enotah po izključni izbiri delodajalca, po kriterijih všečnosti vašim vodjem enot, ki bi prosto razpolagali z vami. Pri tem dodajamo še, da sta bila predstavnika obeh sindikatov, na uvodni sestanek delovne (pod)skupine za schengen, povabljena šele v mesecu oktobru, leta 2022, ko so bile smernice in sam način dela povezan s premestitvami kadra že začrtane. Ni skrivnost, da sta predstavnika obeh sindikatov zaradi konflikta in nestrinjanja z ravnanjem delovne skupine večkrat predlagala svoj »izstop« iz delovne podskupine.
Na podlagi vaših prejetih vprašanj, se je tako v tem tednu, ko je potekal zadnji sestanek delovne podskupine poizkušalo pridobiti tudi ustrezne konkretne odgovore. Največ vprašanj se je nanašalo na šolanje na VPŠ (vključno s potekom samega došolanja), kriterije povezane z nacionalno poklicno kvalifikacijo ter na roke, povezane z nadaljevanjem premestitev vseh, ki so opravljali dela in naloge na meji z R Hrvaško ali v povezavi z njo.
Glede napotitve na šolanje na Višjo policijsko šolo v Tacen smo prejeli sledeč odgovor vodstva delovne skupine, in sicer da se je za to odločilo nekaj več kot 150 zaposlenih, ki še nimajo pridobljene ustrezne izobrazbe. Sam sistem izvedbe šolanja ostaja enak kot doslej, saj se naš predlog, da se izvede na daljavo, podobno kot v času epidemije, ni upošteval. Prav tako se ne bodo dodatno upoštevale določene socialne okoliščine, niti starost bodočih študentov, ki morajo opraviti izobraževanje. Zanemarjene bodo ostale tudi težave kadrovsko podhranjenih enot, ki na podlagi obstoječega načina izobraževanja ne bodo mogle računati niti na pravočasne pisne izdelke v primeru nujnih zadev (pridržanja, družinsko nasilje, zasegi vozil, kazniva dejanja…), saj bodo bodoči študentje delali v enoti le vsak drugi teden.
Enako je tudi stališče Policijske akademije do tega vprašanja, saj vztrajajo na vpeljanem načinu izobraževanja (1 teden šolanja v Tacnu, 1 teden prakse v enoti), za katerega so prepričani, da je najboljši ter daje ustrezne končne rezultate.
V Sindikatu policistov Slovenije smo posebej izpostavil tudi dejstvo oziroma okoliščino povezano z zaposlenimi, ki imajo tudi več kot 10 let delovnih izkušenj, mnogi med njimi tudi večletne izkušnje z delom v patruljah na splošnih policijskih postajah, v smeri da bi se šolanje za njih opravilo na nekoliko hitrejši oziroma poenostavljen način.
Na postavljeno vprašanje glede kriterijev za nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK) nismo dobili konkretnega odgovora, saj zaenkrat še ni izoblikovanih končnih kriterijev ter vstopnih pogojev, niti še ni znan sam rok pričetka izvedbe NPK. Vsi postopki povezani s tem namreč še tečejo na Centru za poklicno izobraževanje.
Na sestanku smo člane delovne skupine pozvali tudi, da predstavijo datume oziroma načrt, kdaj bo dejansko prišlo do realizacije oziroma izvedbe premestitev t. i. schengenskega kadra. Vodstvo delovne skupine je obljubilo, da bo do konca tega meseca poizkušalo pripraviti jasno pisno obvestilo, kaj, kdaj in na kakšen način bo vse skupaj potekalo v naslednjih mesecih.
V povezavi s tem pa je bilo nakazano, da bi pred 1. 5. 2023 morala biti objavljena prosta delovna mesta v enotah, kamor bodo možne prijave, vključno z vsemi enotami PPIU, za katere je bilo med zaposlenimi izraženega največ interesa. Do sredine meseca maja je nato predviden končni izbor prijavljenih kandidatov na razpisana delovna mesta. Zatem pa sledi še priprava delovno pravnih aktov (aneksov), za premestitve na konkretna delovna mesta, ki naj bi se pričeli vročati z začetkom meseca junija.
V Sindikatu policistov Slovenije tako predlagamo, da se počaka na pisno obvestilo delovne skupine za premestitve »schengenskih« uslužbencev, ki bo v enote poslano najkasneje do konca naslednjega tedna. Pri tem pričakujemo, da bo v samem obvestilu predstavljen konkreten načrt, vključno s samo časovnico izvedbe ter kar je najbolj pomembno, da vsi skupaj dobimo več odgovorov, kot novih dodatnih vprašanj.
Z odličnimi pozdravi.
Sebastjan Korošec
generalni sekretar SPS
Številka: 3643/GD-10/2023/1
Datum: 24. 3. 2023