Rezultati iskanja
Advanced Tips
Type Example Notes
Fuzzy kettle~ Contain terms that are close to the word kettle, such as cattle
Wild cat* Contain terms that begin with cat, such as category and the extact term cat itself
Exact-Single orange Contain the term orange
Exact-Phrase "dnn is awesome" Contain the exact phase dnn is awesome
OR orange bike Contain the term orange or bike, or both. OR, if used, must be in uppercase
orange OR bike
AND orange AND bike Contain both orange and bike. AND must be in uppercase
Combo (agile OR extreme) AND methodology Contain methodology and must also contain agile and/or extreme
Results per Page:
Limit the search results with the specified tags.
Limit the search results modified within the specified time.
Limit the search results from the specified source.
Search results must be an exact match for the keywords.
Novice

Bi želeli videti še preostalo vsebino za člane? - Prijavite se tukaj!

POZIV VODSTVU POLICIJE ZA PRENEHANJE IZVAJANJA PRITISKOV IN  PODPORO PRI POGAJANJIH NA JAVNEM SEKTORJU –  POZIV DELODAJALCU
Suzana DRAŠLER
/ Categories: Novice, Novice za člane

POZIV VODSTVU POLICIJE ZA PRENEHANJE IZVAJANJA PRITISKOV IN PODPORO PRI POGAJANJIH NA JAVNEM SEKTORJU – POZIV DELODAJALCU

Spoštovani članice in člani SPS, ter vsi zaposleni!


Obveščamo vas, da smo danes, 5. junija 2024 na vodstvo policije naslovili poziv, ki se nanaša na problematiko pogojev dela, s katerimi se zaposleni srečujejo pri delu. Vsebino poziva vam pošiljamo v celoti v nadaljevanju tega obvestila:

» Z dokumentom pod zvezo št. 3353/OBC-32/2024/1 z 21. 5. 2024, smo obvestili članstvo in vodstvo Policijskih uprav nasploh - posebej direktorje PU, da prekinejo s pritiski na načelnike po zmanjševanju nadurnega dela ob kadrovski situaciji, v kateri smo. Nadurno delo je zgolj posledica pomanjkanja kadra in zgolj posledica dela, ki ga zaposleni morajo opraviti.

Na podlagi informacij, s katerimi razpolagamo, so vodstva PU z našim dokumentom dobro seznanjena. Odnos in nadaljevanje s pritiski vodstva PU na načelnike po obračunavanju »nadurnega dela« kaže, da je želja po ohranitvi vodilnih delovnih mest večja kot želja in poskus, da bi z zaposlenimi ravnali korektno in bi jih za opravljeno delo plačali v maksimalni možni meri. Zakaj se v enotah, ki imajo odobrena sredstva za povečan obseg dela zaradi kadrovske podhranjenosti, sredstva zaslužnim in obremenjenim ne dodelijo v višini 6%, namesto v višini 4%? Na takšen način zaposlenih, tako načelnikov in vodstva enot nasploh, pa tudi policistov in tehničnega osebja, ne bomo zadržali v naših vrstah. Glede na dejstvo, da je zasedenost delovnih mest PUO samo 71 %, policijskih enot kjer pa je zasedenost nad 85 % pa praktično ni več, je jasno, da večina zaposlenih opravi bistveno povečan obseg dela in bi se jim lahko na podlagi kriterijev in meril za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, le ta dodelil v višini 6 %. Prav tako bi se s tem sledilo omenjenim kriterijem in merilom in bi se lahko zagotovila mesečna poraba zakonsko dopustnega maksimuma.

Kljub zavedanju vodstva PU, da je pomanjkanje kadra veliko in ponekod zelo resno, se pritiski, opozorila in »dobronamerna priporočila« s strani vodilnih na PU na načelnike policijskih enot, da si tudi oni naj nadurnega dela ne pišejo in ne beležijo kot nadurno delo.
Načelniki so bili v zadnjih dneh posebej opozorjeni na »njihove« nadure, ki so bile opravljene iz opravičenih razlogov. Posamezniki so pripravljeni svoje opravljeno delo prepustiti višjim interesom zaradi všečnosti direktorjem PU, ne pa vsi in večina. Od samih načelnikov smo izvedeli že v preteklosti, pa so zdaj to samo potrdili, da si načelniki in vodstvo enot nasploh, beleži bistveno manj ur »nadurnega dela«, kot ga dejansko opravijo, v primeru upoštevanja vseh klicev v prostem času zaradi službe, pa zelo malo.


Zaradi »samo odpovedovanja« lastnim – opravljenim naduram, redki »perspektivni« načelniki, potem zaradi lastnih omejitev in nezadovoljstva, pritiskajo na svoje zaposlene, da jim že opravljene nadure v čim večji meri potem »kompenzirajo« s prostim časom in prostimi dnevi v nasprotju z »mesečnimi« razporedi dela, na podlagi katerih si zaposleni lahko in imajo možnost, planirati svoje družinsko življenje, obveznosti in prosti čas. Načelniki, ki danes še nastopajo s pozicije moči in se z zaposlenimi ne pogovarjajo, bi morali razmisliti, kaj sem jim bo s takšnim odnosom zgodilo jeseni, ko bodo v veljavo stopile obvezujoče zakonske določbe o pravici do odklopa.

Z uveljavitvijo novele ZDR-1, se je Slovenija pridružila državam, ki imajo zakonsko urejeno pravico do odklopa, ki je opredeljena v 142.a členu ZDR-1 in se bo uveljavila do 16. 11. 2024, v osnovi pa določa, da:

Delavec v času izrabe pravice do počitka oziroma v času upravičenih odsotnosti z dela v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom delodajalcu ne bo na razpolago. Delodajalčeva dolžnost pa je, da delavcu zagotovi učinkovito uresničevanje te pravice. To v praksi pomeni, da če bi delavec v primeru spora navajal dejstva, ki opravičujejo domnevo, da delodajalec ni spoštoval delavčeve pravice do odklopa, bo dokazno breme na strani delodajalca. Pomembno je predvsem to, da delodajalec v času upravičene odsotnosti z dela (dnevni in tedenski počite, letni dopust, bolniški stalež, odsotnost zaradi osebnih okoliščin itd) ne bo na razpolago delodajalcu in delodajalec od delavce ne bo smel zahtevati oziroma pričakovati, da se odzove na službeni telefonski klic, mail oziroma opravil kakšno delo (predvsem s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije).

Zaradi pritiskov načelnikov na podrejene brez opravičenih razlogov (prosti dan zgolj zato, da ne bo potrebno plačilo presežka že opravljenih ur ali razporejanje na delo mimo »mesečnega« razporeda dela zgolj v okviru tedenskega minimuma ur), razen zaradi všečnosti vodstvom PU in zaradi nepotrebnih in nesporazumih sprememb »mesečnih« razporedov dela, bomo pozvali članstvo, da nam v prihodnjih dneh posredujejo »mesečne« razporede dela v enotah, v kolikor jim je dodeljen »prost« dan, brez dogovora z njimi. S tem vodje posegajo v ustrezno usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja. Menimo, da je sprememba (informativnih) »mesečnih« razporedov dela, zaradi pritiskov direktorjev PU, postala nesprejemljiva in žaljiva.

V SPS ves čas opozarjamo, da je zaposlenih premalo in da se iz leta v leto število zaposlenih v Policiji manjša, zaradi česar so ostali zaposleni preobremenjeni z nujnimi operativnimi nalogami in jim tudi zaradi kombiniranja dela s pomožnimi policisti ostajajo vsi pisni izdelki. Zaradi tega zaposlenim ostaja preveč nezaključenih pisnih izdelkov, posledično pa se to odraža tudi na večjem številu bolniških odsotnosti, saj pregrevajo in se jim vse to pozna na psihičnem in tudi fizičnem zdravju.

V SPS poudarjamo, da spoštujemo vse vodilne na PU-jih in povsod drugje, če ste pripravljeni svoje delo opravljati Pro bono in sporazumno brez nadurnega dela, čeprav le–tega opravite. Razlika med »običajnimi« uslužbenci in vodstvom PU-jev je v tem, da so »običajni« uslužbenci in strokovno tehnični delavci razvrščeni med 15 in 25 plačni razred, policisti med 27 in 38 plačni razred, vodstvo PU, ki izvaja pritiske zaradi njihovih opravljenih nadur zaradi potreb službe, pa je razvrščeno v vsaj 45 plačne razrede ali višje.

Po proučitvi stanja in odzivu zaposlenih bomo v SPS sprejeli odločitev, povezano z umikom soglasij delavcev za določene vrste dela. Zaradi morebitnih in očitnih kršitev pravice do usklajevanja poklicnega in družinskega življenja in posega v prosti čas zaposlenih bo očitno potrebno, da umaknejo soglasja za nadurno delo, za daljše referenčno obdobje, pri starejših zaposlenih pa tudi soglasja do dela ponoči. Prav tako razmišljamo, da bi zaposlene pozvali k drugačni tedenski razporeditvi delovnega časa idr.

V SPS želimo, da so zaposleni cenjeni in da dobijo plačane vse opravljene ure takoj in brez zavlačevanj in pritiskov na njihovo koriščenje namesto izplačila. V SPS predlagamo, da se vodstva policijskih enot zavedajo, da je potrebno zaradi lažjega usklajevanja poklicnega in družinskega življenja, skrbeti za dobro klimo v enoti, tudi s tem, da se izplačajo vse nadure, ne pa da se posega v pravice zaposlenih samo zaradi pritiskov z vrha PU-jev.

Vodstvo policije in PU-jeva seznanjamo, da bomo pozvali vse uslužbence, da svoje delo še naprej opravljajo strokovno, zakonito in tudi odgovorno, saj se občani na številko 113 ali na zaposlene obračajo zato, ker potrebujejo njihovo pomoč. V SPS pričakujemo, da bodo zaposleni profesionalni pri delu, pa hkrati tudi »ljudje«, kljub kadrovski podhranjenosti službe, preobremenitvam in podcenjujočemu odnosu vodilnih do zaposlenih.

Vodstvo policije tudi pozivamo, da poskrbijo, da ne bo več prihajalo do omenjenih pritiskov s strani vodstva PU-jev. Pričakujemo, da nas bo tudi vodstvo Policije in vodstvo PU na vse možne načine podprlo pri pogajanjih na javnem sektorju v zvezi odprave nesorazmerij v plačnih razredih, predvsem pa, da bo v javnosti končno korektno povedano, da v Policiji primanjkuje zaposlenih in da ostali komaj še izvajajo operativne naloge in z zadnjimi napori še zagotavljajo varnost, ki ni več tako samoumevna, kot še pred časom.«


Pozivamo vas, da nas o vseh spremembah, navedenih v pozivu, obvestite preko svojih RP. To je ključno za izvedbo analize in pripravo ustreznih ukrepov, s katerimi bomo članstvo seznanili o celotni situaciji.

Hvala za vaše sodelovanje in razumevanje!

Na podlagi odgovora vas bomo nemudoma obvestili.



S prijaznimi pozdravi.

Sebastjan Korošec
generalni sekretar SPS



Številka: 3353/OBC-39/2024/1
Datum: 5. 6. 2024

Previous Article Odrejanje enega policista za delo v patrulji – odgovor GPU in kratka pojasnila – obvestilo za zaposlene
Next Article INFORMATIVNI SEZNAM KANDIDATOV, KI IZPOLNJUJEJO VSTOPNE POGOJE ZA VKLJUČITEV V POSTOPEK PREVERJANJA IN POTRJEVANJA NPK- ODGOVOR
Print
43 Rate this article:
No rating
Please login or register to post comments.
Postani naš član!

Registracija