Rezultati iskanja
Advanced Tips
Type Example Notes
Fuzzy kettle~ Contain terms that are close to the word kettle, such as cattle
Wild cat* Contain terms that begin with cat, such as category and the extact term cat itself
Exact-Single orange Contain the term orange
Exact-Phrase "dnn is awesome" Contain the exact phase dnn is awesome
OR orange bike Contain the term orange or bike, or both. OR, if used, must be in uppercase
orange OR bike
AND orange AND bike Contain both orange and bike. AND must be in uppercase
Combo (agile OR extreme) AND methodology Contain methodology and must also contain agile and/or extreme
Results per Page:
Limit the search results with the specified tags.
Limit the search results modified within the specified time.
Limit the search results from the specified source.
Search results must be an exact match for the keywords.

Bi želeli videti še preostalo vsebino za člane? - Prijavite se tukaj!

POBUDA ZA SPREMEMBO PRAVIL O DODELJEVANJU POLICIJSKE UNIFORME – OBVESTILO ČLANSTVU SPS
Suzana DRAŠLER
/ Categories: Novice, Novice za člane

Spoštovane članice in člani SPS!

Obveščamo vas, da smo danes, 13. 2. 2024 na vodstvo Policije naslovili pobudo za ureditev zaznanih težav, ki so povezane z dodeljevanjem policijske uniforme. Vsebina pobude je v nadaljevanju obvestila:

»Zadnja Pravila o dodeljevanju policijske uniforme (pravila) so stopila v veljavo 15. 12. 2022 in so stara komaj dobro leto. Že v času, ko so se nova pravila oblikovala in nam bila predstavljena smo podali več pripomb. Posledično smo tudi na zaključnem sestanku 9. 12. 2022, s strani delodajalca, prejeli kar nekaj pojasnil in odgovorov glede novih pravil.

Že takrat smo na naše pomisleke in pripombe prejeli odgovore ter zagotovila delodajalca, da se bodo deli uniforme delili na dva načina, in sicer nekaj glede na rok uporabnosti posameznih delov uniforme, večinoma pa po nekdaj že obstoječem točkovnem sistemu, kjer bodo policisti imeli možnost, da si naročijo manjkajoče in potrebne dele uniforme. V decembru 2022 uveljavljena sprememba točkovnega sistema je med drugim prinesla tudi omejitev pri naročanju več enakih delov (kosov) uniforme. Možnost zamenjave posameznih delov uniforme, ki so bili uničeni, so postali neuporabni ali neustrezni zaradi velikosti pa je ostala.

Policisti skupine A so imel v letu 2023 dodeljenih 586 točk (motoristi, kolesarji pa še nekaj točk več). Glede na to, da o posebnih težavah nismo bili obveščeni smatramo, da je bilo število dodeljenih točk zaenkrat ustrezno. Oprema za policiste PPE se dodeljuje ločeno in ni predmet točkovnega sistema, zaradi česar se na tem mestu do nje ne bomo opredeljevali.

Največ težav v letu 2023 pa se je pojavilo pri policistih, ki so bili »sistemsko«, na podlagi beleženja opravljenih služb, razvrščeni med policiste iz 6. člena pravil, ki opredeljuje obseg opravljanja nalog v civilnih oblačilih in posledično torej tudi do upravičenosti ali neupravičenosti glede dodatnih delov uniforme iz točkovnega sistema.

V 6. členu pravil je namreč določeno, da »Policist, ki je v tekočem letu naloge v lastnih oblačilih opravljal najmanj polovico letne delovne obveznosti in je prejel denarno nadomestilo v višini 100 odstotkov osnove za izračun v skladu s pravilnikom, ki ureja policijsko uniformo in nadomestila, v prihodnjem letu ni upravičen do uniforme.«

Menimo, da je 6. člen pravil oziroma njegova določba neustrezna in jo je potrebno spremeniti oziroma na novo določiti pravila za dodelitev uniforme policistom, ki opravljajo dela in naloge deloma v civilu, deloma v uniformi in to še pred odprtjem točkovnega sistema v letu 2024.

Zato na tem mestu predlagamo, da se glede na število služb, ki jih posameznik ni opravil v civilnih oblačilih le to upošteva pri dodelitvi točk za točkovni sistem naročanja delov uniforme, in sicer v sorazmernem delu (npr. nekdo, ki je opravil 67% služb v civilu in 33 % v uniformi dobi 1/3 točk glede na skupino v katero je uvrščen.

Na podlagi obstoječih pravil namreč vsi tisti policisti, ki so prejeli polno denarno nadomestilo za uporabo lastnih oblačil v službene namene za določeno leto, v prihodnjem letu niso upravičeni do uniforme in to ne glede na to ali so naloge v civilu opravljali 51%, 66%, 75%, 99% ali 100% letne delovne obveze.

Zavedati se je potrebno, da prejemniki denarnega nadomestila večinoma naloge opravljajo kombinirano (civil + uniforma), razlikujejo se samo glede na procent opravljanja služb med eno in drugo vrsto dela. Po našem mnenju so zato prejemniki nadomestila za delo v civilnih oblačilih, ki dela v civilu ne opravljajo ves čas (100%), s tem ko nimajo možnosti naročila manjkajočih delov uniforme (v sorazmernem delu), obravnavani neustrezno. Zato se nemalokrat zgodi, da za službe, ki jih opravijo v uniformi na koncu nimajo na voljo niti dovolj delov uniforme, še posebno tiste, ki je najbolj izpostavljena obrabi in uničenju.

Dosedanja praksa namreč jasno kaže, da so posebej na najbolj obremenjenih policijskih postajah, spremembe dnevnega razporeda dela postale stalnica. Najpogostejša »rezerva« pri spremembi razporedov dela, tudi za delo v intervencijskih patruljah, pa so policisti, ki so bili sicer predvideni za delo v civilu.«

Obveščamo vas, da vas bomo o odgovoru vodstva na našo pobudo obvestili.

Številka: 3353/OB-2/2024/1
Datum : 13. 2. 2024

Previous Article SINDIKAT POLICISTOV SLOVENIJE IN SLO – TOURS ORGANIZIRATA IN VABITA ČLANE SPS NA DVODNEVNI SINDIKALNI IZLET V BANJO LUKO & KOZARO
Next Article Spremenjen način izvajanja pravic do zdravstvenega varstva po ukinitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja za tiste s statusom vojnih veteranov - obvestilo članstvu
32 Rate this article:
No rating
Please login or register to post comments.