Sestanek na DPDVN na temo »Obravnava nasilja v družini« - obvestilo
S predstavniki Direktorata za policijo in druge varnostne naloge MNZ (DPDVN) ter predstavniki Policije, smo 24. 10. 2024, izvedli sestanek na temo »obravnava nasilja v družini«. Izpostavili in opozorili smo na neenotne prakse, ki se pojavljajo na različnih PU po Sloveniji. Opozorili smo, da izstopa predvsem PU Ljubljana, ki po našem mnenju drugače in napačno interpretira usmeritve DPDVN na to temo, kot je bilo mišljeno, saj se pojavljajo ne tako redki primeri, ko policisti izvedejo vse ukrepe za zaščito žrtve nasilja v družini, ne odredijo pa pridržanja na podlagi določil ZKP, ko ocenijo, da za tak ukrep niso izpolnjeni vsi pogoji. PU kasneje zahteva od konkretnih PP odgovore in pojasnila o »neizvedenih pridržanjih«. Ni skrivnost, da so bile posameznikom, ki so vodile postopke, izrečene grožnje z disciplinskimi ukrepi, zaradi česar so bila tudi vodstva policijskih enot podvržena pritiskom in »strokovni pomoči« s strani PU.
S tem se, po našem mnenju, ustvarja nepotreben pritisk na vodstvo PP in policiste, hkrati se ustvarja neka nova praksa, ki odstopa od sedanje, ki je po našem mnenju ustrezna predvsem pa strokovna. PU Ljubljana je zavzela stališče, da je ukrep odreditve pridržanja milejši ukrep kot pa odreditev prepovedi približevanja, kar so nam tudi na DPDVN potrdili, da temu ni tako. So pa v DPDVN potrdili, da so bile pri izvedenih nadzorih ugotovljene anomalije vezane predvsem na zaščito žrtve.
V SPS se zavedamo, da se pri postopkih obravnav »nasilja v družini«, pojavljajo tudi napake ter nestrokovno ukrepanje v posameznih primerih. Zagovarjamo strokovno, zakonito in sorazmerno ukrepanje v primerih, ko je potrebno obravnavati tako kaznivo dejanje in ukreniti vse potrebno za zaščito žrtve in ustrezno sankcioniranje storilca, kar pa ne pomeni, da je obvezno pridržanje v vseh primerih nasilja v družini, edina rešitev. Menimo, da morajo biti dokazni standardi za izvedbo postopka pridržanja, jasni že ob sami odreditvi pridržanja. Ne sme se dogajati, da bi policisti po odreditvi pridržanja iskali dokaze, da bi svoje ravnanje »podkrepili in utemeljili«.
Predstavnika Policije sta se na sestanku strinjala, da različne prakse niso dobre, pri tem pa opozorila, da morajo policisti poznati zakonodajo in ustrezno ukrepati, saj je nasilje v družini zelo kompleksna materija, ki zahteva takojšnjo in celovito obravnavo ter ogromno znanja. UKP v ta namen vsako leto organizira izobraževanje na temo nasilja v družini, ki se ga morajo udeležiti vsi policisti, saj se le tako lahko zagotavlja visok nivo strokovnosti in gradi znanje policistov. Dodatno pojasnilo smo dobili, da bo izobraževanje usmerjeno tudi v srednjem managementu, ki spremlja in usmerja policiste, prav tako bodo vsi napori usmerjeni v poenotenje praks.
Ravno zaradi informacij o vlaganju naporov v izobraževanje policistov in srednjega managementa, v SPS pričakujemo s strani organizatorjev usposabljanj in izobraževanj, da se praksa na tem področju poenoti za celo Slovenijo. Ne sme se dogajati, da bo kršitelj/storilec na območju PU Ljubljana v pridržanju/priporu za nekaj, kar bi v drugih PU, bil obravnavan in sankcioniran drugače.
V SPS se zavedamo, da je nasilje v družini hud družben problem, zato pozivamo vse policiste, da pri obravnavah kaznivih dejanj z elementi nasilja v družini, izvedejo vse potrebno, za zaščito žrtve, celovito obravnavo dejanja ter nenazadnje tudi za ustrezno obravnavo storilca, da dejanja ne ponovi oziroma, da se ob izpolnjenih pogojih zoper njega odredi pridržanje ali pa izreče prepoved približevanja.
Prav tako pozivamo policiste na ustrezno samoizobraževanje na to temo, da znajo prepoznati znake kaznivega dejanja, po potrebi pa se obrnejo na ustrezne službe v Policiji, ki bodo nudile strokovno pomoč.
Bomo pa v SPS še naprej spremljali izvajanje usmeritev DPDVN v praksi ter v primerih nejasnosti, nepravilnosti in različnih praks, obveščali vodstvo Policije in DPDVN, po potrebi pa tudi naše članice in člane.
Lep pozdrav!
Številka: 1958/OBC-74/2024/1 Adil Huselja
Datum: 13. 12. 2024 predsednik SPS