Pravica do odklopa – obvestilo za članstvo
Spoštovane članice in spoštovani člani!
S 16. 11. 2024 prične veljati pravica do odklopa, ki se je v zakonodaji RS uvedla z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (novelo ZDR-1D), in sicer v okviru novega 142.a člena ZDR-1. Pravica do odklopa pomeni, da delavec v času izrabe pravice do počitka oziroma upravičenih odsotnosti z dela v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom ne bo na razpolago delodajalcu, hkrati pa tudi obveznost, da z namenom konkretizacije te pravice delodajalec sprejme ustrezne ukrepe.
Delodajalci bi morali ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024, ko zakonske določbe začnejo veljati v praksi.
Kljub dolgemu obdobju od sprejetja »pravice do odklopa« in do uveljavitve te, zelo pomembne zakonske določbe, ki bo v marsičem omejila delodajalca in uslužbence, na poziciji vodenja in moči, do zaposlenih, kljub več opozorilom in pobudam z naše strani, da delodajalec pristopi k tematiki in pripravi ustrezne ukrepe, izhodišča, navodila in odgovore za vodje in zaposlene, to ni bilo storjeno. Glede na to, da zakon ne predvideva izjem pri uveljavljanju pravice do odklopa, se bodo vodje znašli v sila nezavidljivem položaju oziroma so se že, saj je razpored po pravilih narejen že za 7 dni vnaprej, kar pomeni, da so morali ustrezno organizacijo dela že predvideti od 16. 11. 2024 naprej.
V SPS smo seznanjeni z odzivi po celi Sloveniji, ki kažejo, da vodstvo Policije in direktorji Policijskih uprav to rešujejo s sestanki, vprašanji in ustnimi naročili brez zapisnikov, šele od začetka novembra 2024 naprej.
Zaradi številnih nejasnosti in celo po našem mnenju zakonsko spornih naročil, ki so se pri delegiranju navodil o delu v prihodnje, organiziranju pripravljenosti in podobno, pojavile, smo na vodstvo policije naslovili naslednja konkretna vprašanja, na katere pričakujemo odgovore v najkrajšem možnem času.
1. S kakšno pravico in kdaj bo vodja enote klical ali naročil drugim, da pokličejo uslužbenca v prostem času uslužbenca enote?
2. Na podlagi katerega zakonskega akta je možno, da se uslužbenci enote razvrstijo v privilegirane, ki ne bodo podvrženi pripravljenosti in tiste, ki bodo na razpolago delodajalcu zelo pogosto, saj bodo uslužbenci, ki so dosegljivi delodajalcu v roku 1 ure odrejeni v pripravljenosti, tisti, bolj oddaljeni pa ne?
3. Nekateri direktorji PU so od vodstva enot zahtevali, da jim na podlagi zgornjih kriterijev, posredujejo odgovore, katere enote so samozadostne in enote, ki bodo potrebovale pomoč sosednjih enot. Ali gre v teh primerih za zakonite in legitimne zahteve?
V sindikatu nam takšen način dela ni poznan, saj po veljavni zakonodaji lahko enoto vodi zgolj načelnik ali od njega pooblaščena oseba, v konkretnih primerih pa bi se pojavilo poseganje v organizacijo vodenja druge enote, kar je po našem mnenju v nasprotju z veljavno zakonodajo in tudi Pravili policije. Prav tako po našem mnenju vodstva PU posegajo v samostojnost načelnikov pri vodenju policijskih postaj, saj na tak način praktično že sama prevzemajo vodenje enot.
4. Ali ima dežurni kriminalist SKP in/ali nočni operativni vodja za PU, pravico in pooblastilo s strani direktorja ali vodstva PU, da bo podpisoval nujne akte konkretne enote (odločbe o pridržanjih ipd.?) Do zdaj je bilo edino pravilno in zakonito tako, da je samo vodja enote ali od njega pooblaščena oseba, lahko podpisovala tako pomembne akte.
5. Kdo bo odgovoren za kršitve pravice do odklopa v primeru sklica policistov PPE v večjem številu, ki krepko podre tedenski razpored dela, pa tudi tedenski razpored morebitne pripravljenosti oziroma kako bo v praksi potekal sklic v primeru aktiviranja večjega števila pripadnikov PPE?
6. Ali so policisti in zaposleni v vodstvu enot dolžni biti na razpolago delodajalcu v času pripravljenosti, če nimajo službenih telefonov?
Po pridobitvi odgovorov vas bomo takoj o tem tudi obveščali, hkrati pa vas pozivamo, da v primerih, ko bi delodajalec oziroma vodja od vas zahteval kakršnakoli sporna oziroma nezakonita dejanja (naročila za klicanje policistov v službo, zahteve po javljanju na mobilna ali druga komunikacijska sredstva ipd.), takoj obvestite ustrezne inšpekcijske službe ali obvestite sindikat, ki se hitro in odločno odzval in ustrezno ukrepal.
Z odličnimi pozdravi!
Sebastjan Korošec
Generalni sekretar
Številka: 3643/OBC-66/2024/1
Datum : 13. 11. 2024