Zaradi dalj časa trajajočega vročinskega vala, ki so dokazano iz leta v leto tudi bolj številni, ekstremnejši in dolgotrajnejši smo ponovno priča zelo visokim zunanjim temperaturam zraka, kar posledično pomeni tudi akumulacijo toplote v objektih in pregrevanje ozračja na prostem.
V Sindikatu policistov Slovenije veliko truda, časa in energije namenjamo tudi področju varnosti in zdravja pri delu.
Zakon o varnosti in zdravju pri delu, še bolj natančno pa Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, določata pogoje glede temperature in kakovosti zraka v delovnih prostorih.
Prav slednji pravilnik določa, da temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija.
Pozitivna zakonodaja navaja še, da se v primeru, ko se občasno, v delovnih prostorih, pojavljajo temperature višje od 28 stopinj Celzija, delodajalec lahko poslužuje tudi začasnih ukrepov, kot so npr. prerazporeditev delovnega časa, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom, zagotavljanje ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela….
Na delodajalca tako apeliramo, da povsod tam, kjer ni možnosti naravnega prezračevanja in je to potrebno, vzpostavi oziroma uredi umetno prezračevanje delovnih prostorov, ki se lahko opravlja tudi s pomočjo klimatske naprave. Nenazadnje klimatska naprava, ki deluje in je redno vzdrževana poleg hlajenja zagotavlja tudi boljši zrak v prostoru.
Hkrati pa predlagamo, da se v primeru, če ni možnosti umetnega prezračevanja prostorov, delavcem z ostalimi ukrepi, zagotovi zdravo delovno okolje.
Tovrstno ukrepanje pa naj velja še zlasti za vse tiste, ki delo opravljajo na terenu oziroma so njihova delovna mesta na prostem, in sicer v smislu da se jih po nepotrebnem ne izpostavlja ekstremnim vremenskim vplivom.
S prijaznimi pozdravi.
Adil Huselja
predsednik SPS
Številka: 3353/OBC-47/2024/1
Datum: 17. 7. 2024