Splošne novice
VARSTVO IN PRAVICE STAREJŠIH DELAVCEV - obvestilo članstvu SPS

VARSTVO IN PRAVICE STAREJŠIH DELAVCEV - obvestilo članstvu SPS

Za starejše delavce se po Zakonu o delovnih razmerjih štejejo delavci, ki so starejši od 55 let, zaradi česar uživajo oziroma so upravičeni tudi do posebnega varstva.

Spoštovane članice in člani SPS ter ostali zaposleni.

Ob upoštevanju dejstva, da je v Policiji, MNZ-ju in IRSNZ-ju, vedno več t. i. »starejših delavcev«, ki so v skladu z veljavno zakonodajo deležni tudi določenih dodatnih pravic in posebnega varstva, vam v nadaljevanju, na kratko, posredujemo najpomembnejše informacije, ki se nanašajo na to kategorijo zaposlenih.

Za starejše delavce se po Zakonu o delovnih razmerjih štejejo delavci, ki so starejši od 55 let, zaradi česar uživajo oziroma so upravičeni tudi do posebnega varstva.

Starejši delavec ima pravico, da lahko sklene pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom od polnega, in sicer na istem ali drugem ustreznem delovnem mestu, če se delno upokoji.

V skladu s 199. členom Zakona o delovnih razmerjih pa starejšemu delavcu delodajalec brez predhodnega delavčevega pisnega soglasja ne sme odrediti nadurnega ali nočnega dela.

Poleg tega se po Zakonu o delavcih v državnih organih, ki se upošteva za določitev letnega dopusta zaposlenim v Policiji, MNZ in IRSNZ, delavcu, ki je dopolnil 50 let starosti, letni dopust poveča za dodatnih 5 dni. Pri tem zaradi določenih dilem, ki so se pojavile skozi postavljena vprašanja članov dodatno pojasnjujemo še, da javni uslužbenci sočasno niso upravičeni tudi do dodatnih 3 dni letnega dopusta, ki jih Zakon o delovnih razmerjih, v svojem 159. členu, določa za starejše delavce, saj se za določitev letnega dopusta javnih uslužbencev uporablja zgolj in samo specialni predpis, torej Zakon o delavcih v državnih organih. Na podlagi napisanega so tako javni uslužbenci do dodatnega letnega dopusta zaradi »starosti« upravičeni že od 50 leta naprej in so s tega vidika torej obravnavani ugodneje.

Na koncu dodajamo še, da se v povezavi z varstvom starejših delavcev za policistke in policiste upošteva tudi 19. člen Kolektivne pogodbe za policiste, ki določa da policista oziroma policistke, v primeru premestitve ali napotitve od dotedanjega kraja opravljanja dela, ki je oddaljen več kot 30 km, ni mogoče začasno premestiti ali napotiti brez njegovega oziroma njenega soglasja, in sicer v primeru če je starejši od 55 let (moški) oziroma starejša od 50 let (ženska).

Na podlagi napisanega tako upamo, da bo tudi s spoštovanjem vseh zgoraj navedenih pravic, starejšim delavcem, med katerimi je vedno več tudi policistk in policistov, nekoliko lažja pot do zaslužene upokojitve.

Članice in člani SPS, ki imajo morebiti še dodatna vprašanja, povezana z navedeno tematiko, pa se lahko obrnejo na elektronski naslov projektna@sindikat-policistov.si.


Z odličnimi pozdravi.


Sebastjan Korošec
generalni sekretar SPS


Številka: 3643/OBC-7/2022/1
Datum : 21. 3. 2022
 

Prejšnji Obvestilo o nadaljevanju projekta »Varna vožnja« - PRIJAVE za leto 2022
Naslednji OŠKODOVANJE JAVNIH USLUŽBENCEV IZ NASLOVA DODATNEGA POKOJNINSKEGA ZAVAROVANJA ZA JAVNE USLUŽBENCE - OBVESTILO ČLANSTVU SPS
Ugodnosti za naše člane

Članom Sindikata policistov Slovenije omogočamo številne popuste pri ponudnikih raznovrstnih dejavnosti.

Postani naš član!

Postani član