Splošne novice
Usmeritve v zvezi pravice do odklopa - obvestilo članstvu SPS

Usmeritve v zvezi pravice do odklopa - obvestilo članstvu SPS

Spoštovane kolegice in kolegi!

V preteklih dneh smo prejeli številna vprašanja članov, izraze ogorčenja in pomisleke nad podanim soglasjem za »pravico do odklopa«, ki so ga nekateri direktorji PU že predstavljali na kolegijih direktorja kot »strinjanje obeh policijskih sindikatov v zvezi pravice do odklopa«.

Napačna razlaganja in predstavljanje stališč obeh policijskih sindikatov s strani direktorjev PU in drugih vodstvenih uslužbencev, da pravice do odklopa po podanih usmeritvah ni potrebno upoštevati skladno z zakonskimi določbami, ne držijo in jih demantiramo.

Sindikat policistov Slovenije je soglasje podal izključno zaradi številnih težav, ki so jim pri vsakodnevnem delu bili izpostavljeni uslužbenci policije, predvsem pa policisti v policijskih enotah ter kriminalisti na SKP in UKP GPU, vključno z vodstvenimi uslužbenci.

Izpostavljamo le ključna izhodišča zaradi katerih smo podali soglasje:

- pravica do odklopa povzroča organizacijske težave in postavlja predvsem neposredne vodje v neprijeten položaj, ker morajo na eni strani zagotavljati zadostno število policistov in kriminalistov na terenu zaradi opravljanja policijskih nalog pri zagotavljanju varnosti in na drugi spoštovanje vseh določb ZDR-1 in drugih delovno pravnih predpisov;
- začasno se odstopanja rešujejo z neustreznim odrejanjem pripravljenosti na domu, kar dodatno poslabšuje in otežuje počitek zaposlenim in usklajevanje službenih in družinskih obveznosti;
- ob doslednem upoštevanju predpisov in reševanju z odrejanjem pripravljenosti lahko prihaja do zlorab in poslabšanja delovnih pogojev v okviru zakonitih možnosti;
- potrebno je zagotoviti omejitve, v katerih primerih lahko delodajalec med ukrepi za zagotovitev uslužbencev na delu, poseže v pravico do odklopa delavcu, da se izognemo in izognejo odrejanju pripravljenosti, ki onemogoča popoln počitek in nedvomno negativno vpliva na kvaliteto življenja zaposlenih.
Izpostavljamo, da smo ob točno določenih izjemnih primerih zahtevali zagotovitev dodatnih varovalk, in sicer:
- da delodajalec mora prej izkoristiti vse druge možnosti, vključno s prerazporeditvami delavcev, ki so že na delu in vse te izvedene ukrepe tudi ustrezno zabeležiti;
- da poseg v pravico do odklopa sploh ni možen brez soglasja delavca in določitve oblike komunikacije;
- da se vsa plačila izvajajo skladno z zakonodajo, ki predvideva dodatek za delo po posebnem razporedu, nadurno delo, koriščenje presežka delovnih ur efektivnega dela v referenčnem obdobju,…
Na teh izhodiščih je bilo sprejeto stališče, da predlagane usmeritve še vedno zagotavljajo pravico do odklopa za vse policiste v enaki meri kot do sedaj, omogočajo pa tistim policistom, ki s komunikacijo v času odklopa soglašajo, da so obveščeni o nenadnih spremembah razporeda zaradi izjemnih okoliščin, ki jih predvidevajo usmeritve.

Tisti, ki s tem ne soglašajo, obvestil in posledično seznanitev s spremembami razporeda ne bodo deležni in se v njihovo pravico do odklopa ne bo posegalo niti v tem primeru.

Pravica do odklopa ostaja neodtujljiva in jo je v izjemnih okoliščinah mogoče prekiniti le pri policistih, ki s tem izrecno soglašajo, drugim, ki se s tem ne strinjajo ni potrebno storiti ničesar, ker je določba ZDR-1 jasna in se upošteva pravica do odklopa ne glede na okoliščine, ki smo jim priča v tej državi.

Soglasje k podanim usmeritvam do odklopa, smo tako podali, ker smo na tak način ocenili, da se delovanje policije glede pravice do odklopa v ničemer ne spremeni. S tem se zgolj olajša delo v kolektivih, kjer je kohezija še prisotna in komunikacija med vodstvom in policisti še teče na korekten, spoštljiv in normalen način. Jasno zagovarjamo stališče, da se ne inkriminira in enako zaščiti tudi policiste v kolektivih, kjer odnos vodstva in policistov ne poteka na enak način. Policisti zaradi slabih odnosov vodstva do njih ali slabih odnosov z vodstvom ne morejo biti diskriminirani.

Dodajamo, da smo ob podaji mnenja, ki za usmeritve vodstva policije ni niti predvideno niti pričakovano, poudarili, da pričakujemo, da se bo področje odklopa uredilo v kolektivni pogodbi. Na podlagi pričujočih usmeritev bomo dokazovali potrebno sistemsko izjemo od splošnih norm in zahtevali njihovo primerno finančno ovrednotenje v obliki dodatka za vse, ki bodo in boste vključeni v pripravljenost oziroma vam bo kršena pravica do odklopa zaradi narave službe, ki jo opravljamo.

Zaradi napačnega interpretiranja pravice do odklopa s strani posameznih direktorjev PU vodjem na regijski in lokalni ravni, kjer je bilo prikazano zgolj strinjanje obeh policijskih sindikatov s posredovanim dokumentom, pozivamo vodstvo Policije, da se spremenijo »usmeritve, navodila oziroma priporočila«, povezane s krogom upravičencev s pripravljenostjo na domu zaradi pravice do odklopa. Menimo, da morajo biti vsi zaposleni v pripravljenost na domu vključeni pod enakimi pogoji, ne glede na oddaljenost službe od delovnega mesta. Polletna praksa dela na obstoječ način je pokazala, da kljub enoletnemu prehodnemu obdobju pred tem, ko bi bilo možno pripraviti jasno zakonsko ureditev našega dela, upoštevajoč pravico do odklopa, delodajalec ni storil nič. Pobude obeh policijskih sindikatov iz preteklega leta, da se zadeve zakonsko uredijo, niso bile slišane niti upoštevane. Posledica tega je nepotrebno prekomerno obremenjevanje zaposlenih, ki so od službe oddaljeni manj kot eno uro, drugi, ki so oddaljeni več kot eno uro, pa s tem nimajo nobenih obveznosti.

Vsem članom Sindikata policistov Slovenije, ki jim bo kršena pravica do odklopa, ali bodo zaradi tega, ker bodo pri tem, ker so koristili pravico do odklopa, v zameno deležni neustrezne, neenakopravne, neprimerne ali kakšnega drugačnega neustreznega odziva nadrejenih ali drugih uslužbencev do koristnika pravice do odklopa, bomo nudili vso potrebno sindikalno in po potrebi tudi pravno pomoč, in da bomo storili vse, da jim bo pravica do odklopa zagotovljena v skladu z 142a. člena Zakona o delovnih razmerjih in v skladu z določbami iz usmeritev GDP, ki jasno določajo, da bodo koristniki pravice do odklopa zaščiteni in zagotavljajo, da noben uslužbenec, ki uveljavlja pravico do odklopa, ne sme biti deležen manj ugodne obravnave, diskriminacije ali kakršnih koli negativnih ukrepov.

S spoštovanjem!

Številka: 1958/OBC-10/2025/1                                                                                                                      Adil Huselja
Datum: 18. 4. 2025                                                                                                                                    predsednik SPS

Prejšnji VELIKONOČNO VOŠČILO SINDIKATA POLICISTOV SLOVENIJE
Naslednji Obvestilo o strokovnem posvetu glede sprememb ZODPol-a - obvestilo članstvu SPS
Ugodnosti za naše člane

Članom Sindikata policistov Slovenije omogočamo številne popuste pri ponudnikih raznovrstnih dejavnosti.

Postani naš član!

Postani član