Stalno dodeljevanje novih nalog ter dodatnih pristojnosti policistom ob vedno                manjšem številu zaposlenih – opozorilo, protest in nestrinjanje

Stalno dodeljevanje novih nalog ter dodatnih pristojnosti policistom ob vedno manjšem številu zaposlenih – opozorilo, protest in nestrinjanje

Spoštovane kolegice in kolegi!

Obveščamo vas, da smo danes posredovali dopis predsedniku Vlade Republike Slovenije s katerim smo opozorili na perečo problematiko ter izrazili protest in nestrinjanje z odločitvami pristojnih, da kadrovsko osiromašeni policiji ter preobremenjenim uslužbencem policije nalagajo dodatne naloge in odgovornosti.

Uradni podatki, ki smo jih pridobili namreč kažejo, da je bilo v obdobju od 1. 1. 2023 do 30. 6. 2024 v policiji iz različnih razlogov 793 prekinitev delovnega razmerja. Od tega je bilo zaradi upokojitev 433 odhodov iz sistema, kar kaže na to, da se zaposleni zaradi iztrošenosti, ki je predvsem posledica pomanjkanja kadra ter vedno večjih obremenitev, posledično odločajo za to možnost, in sicer večinoma takoj ko izpolnijo pogoje za upokojitev. Zaskrbljujoč podatek pa je predvsem ta, da je v tem obdobju 199 uslužbencev prekinilo delovno razmerje po lastni volji in odločitvi.

Zato v Sindikatu policistov Slovenije ostro nasprotujemo in protestiramo proti kakršnemukoli dodeljevanju dodatnih oziroma novih nalog policistom oziroma uslužbencem policije in na Vlado Republike Slovenije apeliramo, da naj v prvi vrsti skupaj z MNZ in policijo prioritetno poskrbi za izboljšanje delovnih pogojev uslužbencev policije, podvzame ukrepe za zmanjšanje negativne kadrovske fluktuacije ter ustrezno popolnitev števila zaposlenih v policiji.

To velja tudi za preprečitev prelaganja delovnih obveznosti in nalog, ki sodijo v pristojnost drugih ministrstev in državnih služb na pleča policije in njenih uslužbencev.

Z vsebino celotnega dopisa se lahko seznanite iz dokumenta v prilogi.

S spoštovanjem!

Adil Huselja
predsednik SPS

Številka: 1958/PRED-121/2024/1