Skupna izjava Sindikata policistov Slovenije in šestih policijskih sindikatov iz petih držav – obvestilo

V dneh od 19. do 21. septembra 2024 smo v Sloveniji gostili predstavnike šestih policijskih sindikatov iz petih držav, in sicer: Nezavisni sindikat policije Crne Gore, Sindikat Srpske policije, Nezavisni sindikat Policije Makedonije, Sindikat policije Makedonije, Sindikat policije Hrvatske, Samostalni sindikat policijskih službenika Granične policije Bosne in Hercegovine. Čas smo izkoristili tudi za izmenjavo izkušenj ter obravnavo aktualnih varnostnih izzivov in tveganj, vključno s prioritetnimi področji delovanja.

Sprejeli smo tudi skupno izjavo s katero smo soglasno podprli potrebo po izvedbi naslednjih ukrepov, in sicer:

1. Boljši zaščiti uslužbencev policije na področju zagotavljanja varnosti pri izvajanju policijskih nalog;
2. Ustreznem vrednotenju in plačilu glede na odgovornost, zahtevnost, nevarnost, omejitve in prepovedi, ki jih imajo uslužbenci policije pri izvajanju nalog;
3. Zmanjšanju diskreditacije uslužbencev policije in policijskega dela;
4. Prednosti obravnavi napadov in ogrožanja policistov pri izvajanju policijskih nalog.

Skupno izjavo smo posredovali vodstvu Policije in MNZ skupaj z zahtevo po upoštevanju vsebine skupne izjave in ukrepanju. Z vsebino tako zahteve kot skupne izjave se lahko seznanite iz prilog.

Čas je, da država uslužbencem policije zagotovi boljšo zaščito in boljše plačilo za odgovorno, zahtevno in nevarno delo. Če do tega ne pride, se ne bojimo le dodatne poglobitve negativnega kadrovskega odliva ampak tudi zmanjšanja učinkovitosti pri izvajanju temeljnih nalog policije, kar bi ustvarilo večplastne negativne posledice.

S spoštovanjem!

Adil Huselja
predsednik SPS

Številka: 1958/OB-16/2024/1