Pravica do odklopa – ponovno obvestilo

Obveščamo vas, da smo na vodstvo Ministrstva za notranje zadeve in na vodstvo Policije naslovili ponovno pobudo glede ureditve pravice do odklopa in vam jo v celoti posredujemo v nadaljevanju:

»v Uradnem listu RS št. 114/2023 je bil 15. 11. 2023 objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D), ki med drugim od 16. 11. 2023 dalje uzakonja tudi novo delavsko pravico, in sicer pravico do odklopa.

Kljub temu, da je bilo takrat določeno tudi prehodno eno letno obdobje, ki se izteče 16. 11. 2024 in obenem pomeni sprejetje ustreznih ukrepov v kolektivni pogodbi dejavnosti oziroma kolektivni pogodbi ožje ravni, na tem mestu opozarjamo, da sta le še dobra dva meseca do izteka roka, rešitev pa še vedno ni na vidiku.

Zato po mesecu februarju 2024, ko smo na to temo poslali prvo pobudo, ponovno apeliramo, da se pristopi k takojšnjemu urejanju predmetne zadeve, saj časa enostavno ni več. V skrajnem primeru je potrebno razmišljati, da se bo morala zadeva urediti v internem aktu delodajalca, kar pa seveda tudi terja svoj čas in usklajevanje med socialnimi partnerji.

Žal so se ponovno uresničile naše napovedi, da se bo tudi tovrstno vprašanje oziroma njegova ureditev reševala v zadnjem trenutku in se bo ponovno lovilo skrajni rok, kar pa po navadi prinese slabe končne rešitve, kar pa si verjetno ne želi nihče izmed nas.

Na podlagi napisanega pričakujemo, da nas boste nemudoma povratno seznanili, kako je s potekom priprave ustreznih ukrepov na strani delodajalca, ki jih zahteva sprejeta novela ZDR-1 ter kdaj bo zadeva ustrezno urejena, da se bo še pravočasno lahko začela uporabljati v praksi.«

Po prejemu odgovora s strani delodajalca vas bomo seznanili z njegovo vsebino.

Številka: 3643/OBC-55/2024/1
Datum : 11. 9. 2024

Prejšnji Prekomerno obremenjevanje rednih patrulj s poostrenimi nadzori, ponoven poziv - odgovor delodajalca
Naslednji Sindikat policistov Slovenije zahteva javno opravičilo poslanke ga. Sare Žibrat - obvestilo članstvu