Opozorilo in pobuda predsedniku Vlade Republike Slovenije v zvezi trenutnega stanja in problematike pri delu policije - obvestilo

Spoštovane kolegice in kolegi!

Obveščamo vas, da smo danes posredovali dopis predsedniku Vlade Republike Slovenije, ki se nanaša na problematiko s katero se srečujejo uslužbenci policije v Republiki Sloveniji, z njo pa se srečujejo tudi uslužbenci policij iz sosednjih držav. Ukrepanje je nujno potrebno če želimo sistemsko zaščititi uslužbence policije tako zaradi lažjega, bolj varnega in bolj učinkovitega dela uslužbencev policije pri zagotavljanju varnosti kot zaradi vseh potencialnih kandidatov za zaposlitev v policiji. Brez tega bo tudi interes za zaposlitev manjši, negativna kadrovska fluktuacija pa se bo le še stopnjevala.

Kadrovsko osiromašena policija v Sloveniji in balkanskih državah daje prostor kriminalnim združbam, ki se poleg klasičnih področjih kriminalitete s katerimi se ukvarjajo, ukvarjajo tudi z vse bolj sofisticiranimi oblikami kriminalitete, kar ogroža tako varnost kot pravni red v državah Evropske skupnosti. Brez sistemskega in temeljitega ukrepanja pri zagotavljanju učinkovitosti delovanja policije tako Slovenijo kot ostale države v Evropski skupnosti čaka negotova prihodnost.

Od predsednika Vlade Republike Slovenije, ministra za notranje zadeve in generalnega direktorja policije pričakujemo odziv in ukrepanje v okviru njihovih pristojnosti. Zaradi resnosti problematike pričakujemo obravnavo in ukrepanje tudi na evropski ravni, saj kriminal ne pozna meja, policijsko delo pa je v vseh državah bolj ali manj izpostavljeno enakim težavam. In to velja tudi za uslužbence policije, ki opravljajo odgovorno in zahtevno delo. Zaradi tega potrebujejo sistemsko zaščito in ukrepe s katerimi bo ustavljena negativna kadrovska fluktuacija, ki močno ogroža učinkovito delovanje policije v Republiki Sloveniji in drugih evropskih državah.

Naš dopis smo priložili k temu obvestilu in se lahko seznanite tudi z njegovo vsebino.

S spoštovanjem!

Adil Huselja
  predsednik SPS

Številka: 1958/OB-212024/1