Spoštovani članice in člani SPS, ter vsi zaposleni v Policiji, MNZ in IRSNZ!
Kot smo vas v mesecu juniju obveščali, smo na pristojno Ministrstvo za javno upravo in Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovili poziv s pobudo, ki se nanaša na ocenjevanje in usklajevanje poklicnega in družinskega življenja.
Ker smo s strani obeh ministrstev prejeli zgolj suhoparen odgovor, ki ne rešuje dejanskega problema, smo jim poslali ponovno pobudo, ki vam jo posredujemo v celoti v nadaljevanju:
»V Sindikatu policistov Slovenije smo na vas, kot na pristojno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovili pobudo v kateri smo opozorili na zaznano težavo pri usklajevanju poklicnega in družinskega življenja, zaradi katere imajo javne uslužbenke nedvomno nižje plačilo zaradi neocenjevanja v času koriščenja starševskega dopusta in drugih upravičenih odsotnosti iz dela. Prav tako smo pobudo posredovali na Ministrstvo za javno upravo.
Z vaše strani smo prejeli odgovor, da se naša pobuda nanaša na vsebino pravne ureditve uslužbenskega sistema in sistema plač v javnem sektorju, zato MDDSZ ne more podati pojasnil v zvezi s to vsebino, saj sodi v pristojnost Ministrstva za javno upravo.
Prav tako smo prejeli odgovor Ministrstva za javno upravo, v katerem pa nam zgolj pojasnjujete že znane predpise, način ocenjevanja javnih uslužbencev in poznano sodno prakso na tem področju.
Glede na to, da ste na MJU zgolj razložili predpise in sodno prakso in da ste nas seznanili, da se pripravlja sprememba uslužbenskega in plačnega sistema, ki naj bi spreminjal koncept ocenjevanja javnih uslužbencev, vas MDDSZ, kot pristojno ministrstvo, v pristojnost katerega spada tudi usklajevanje družinskega s poklicnim življenjem (neocenitev zaradi tega usklajevanja po naši oceni spada v vašo pristojnost) in MJU kot pristojno za uslužbensko zakonodajo, ponovno pozivamo, da ravno zaradi prihajajočih sprememb uslužbenskega in plačnega sistema izkoristite priložnost in s pobudo, ki smo vam jo ponovno poslali zagotovite, da javne uslužbenke ne bodo zaradi varstva otrok slabše plačane kot ostali javni uslužbenci.
Navedeno se nam zdi popolnoma nesprejemljivo, saj dejstvo, da je javna uslužbenka odsotna iz dela zaradi skrbi za otroka, ne bi smelo vplivati na višino njene plače in ne bi smela biti zaradi tega postavljena v slabši položaj kot ostali javni uslužbenci, ki so ves čas prejemali ocene in bili zato nagrajeni z višjo plačo, saj so prejemali ocene.
Ponovno poudarjamo, da so javne uslužbenke v neenakem položaju s svojimi moškimi kolegi, saj se lahko zgodi, da je zaradi dveh porodov odsotna ves čas iz dela tudi tri leta ali več, kar pa posledično pomeni, da tri leta ni prejela ocen in zato ni napredovala v plačnih razredih, vse to pa pomeni, da ima ob isti delovni dobi kot moški javni uslužbenci, slabšo plačo za isto opravljeno delo in to samo zato, ker je bila odsotna zaradi rojstva in skrbi za otroka/e. Prav tako javna uslužbenka zaradi tega neocenjevanja, ne mora napredovati v nazivih v skladu z Uredbo o napredovanju uradnikov v nazive, saj je tudi za napredovanje v naziv eden iz med pogojev zadostno število točk, kar pa posledično tudi pomeni, da ima zaradi tega slabšo plačo kot moški javni uslužbenci, saj tudi z napredovanjem v naziv javni uslužbenci pridobijo napredovanje v višje plačne razrede od 1-6 glede na določbe v Aktu, ki ureja v organu sistemizacijo delovnih mest.
Vse skupaj je pomembno zaradi tega, ker oskrbo večinoma zagotavljajo ženske, s tem pa je usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja pogoj za to, da niso v slabšem položaju kot moški in seveda je to prispevek k enakosti spolov.
Glede na vse napisano torej predlagamo, da obe ministrstvi skupaj pristopita k reševanju navedene problematike, saj je ravno sedaj, ko se pripravlja sprememba uslužbenskega in plačnega sistema, priložnost, da se ta neenakost pri plačilu dokončno uredi.
Zaradi navedenega predlagamo tako Ministrstvu za javno upravo, kakor tudi Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da pripravite predloge, s katerimi se bodo spremenili relevantni predpisi tako, da javne uslužbenke, ki bodo z dela odsotne celotno ocenjevalno obdobje, ne bodo pri plačilu zaostajale za ostalimi javnimi uslužbenci in tako ne bodo kaznovane, ker skrbijo za otroke, ki so naša prihodnost.
Obe naslovljeni Ministrstvi naprošamo, da pristopite k ureditvi navedenega problema, ki bi izenačil ženske in moške javne uslužbence v višini plačila za opravljeno delo in tudi omogočil večjemu številu žensk, da bi se odločile za otroke, kar bi ob demografskih kazalcih, ki so za Slovenijo značilni, pomenilo, da bi se tudi več javnih uslužbenk brez bojazni za nižje plačilo, odločilo za otroka/e. V SPS menimo, da bi ravno ta predlagana sprememba vplivala na zmanjšanje neenakosti med spoloma na trgu dela, saj bi tako ženske javne uslužbenke lahko napredovale in ne bi bile zaradi daljših odsotnosti zaradi skrbi za otroka/e v slabšem položaju kot ostali javni uslužbenci.
Ob enem pa poudarjamo, da je bila, 25. septembra 2023, slovesnost v Kongresnem centru Brdu z naslovom »50 let sistemskega zaposlovanja žensk v Policiji. Policistke in policisti enakopravne v poklicu, ki je cenjen in spoštovan!« Kljub številnim lepim, toplim in pohvalnim besedam tam, so ženske v Policiji in tudi v drugih poklicih, zgolj zaradi materinstva kaznovane in prezrte. Čas bi bil, da se v 51 letu od sistemskega zaposlovanja žensk v Policiji, vsem ženskam, ki postanejo matere in prvo leto posvetijo materinstvu, biti mama – prizna kot del kariere v javnem sektorju, pa tudi v Policiji. Namesto suhoparnega odgovora, ki smo ga prejeli na našo pobudo, pričakujemo, da vsi vodilni, ki so tam izražali hvaležnost in tople besede podpore, zdaj to udejanijo in storijo vsak vse, kar ima v moči, da se tudi to področje jasno uredi – v korist žensk, ki si to zaslužijo!
Tokrat vas pozivamo, da nam ne odgovorite zgolj formalno, ampak pričakujemo odgovor, ki bo naslovil problematiko s predlogi za rešitev tega problema.«
Ponovno poudarjamo, da porodniški dopust in rojstvo ni razlog, zaradi katere bi morale biti javne uslužbenke diskriminirane. S prejetimi odgovori in nakazanimi rešitvami vas bomo pisno seznanili.
Z odličnimi pozdravi.
Sebastjan Korošec
generalni sekretar SPS
Številka: 3643/OBC-49/2024/1
Datum : 1. 8. 2024