Nošenje službenega orožja uniformiranih policistov in policistov (kriminalistov) v civilnih oblačilih – zaprosilo za dodatne odgovore in pojasnila

Spoštovane kolegice in kolegi!

Obveščamo vas, da smo s strani vodstva policije prejeli odgovor, povezan z našim dopisom, ki se nanaša na nošenje službenega orožja uniformiranih policistov in policistov kriminalistov v civilnih oblačilih. Odgovor, ki smo ga v SPS nekako pričakovali, je takšen, da vodstvo policije zagovarja sistemizirano in tipizirano opremo, ki jo policisti morajo vsakodnevno uporabljati pri svojem delu. Odgovor vam posredujemo v prilogi tega obvestila skupaj z našim današnjim dopisom, s katerim smo na vodstvo policije posredovali zaprosilo za dodatne odgovore in pojasnila.

Dejstvo je, da je delodajalec v zadnjih letih, sicer po tragičnih primerih, ki so se zgodili v Sloveniji ter sindikalnih pritiskih, izboljšal in posodobil zaščitno in varovalno opremo vključno z voznim parkom. Zavedamo se, da se je šele z večjimi finančnimi vložki zaščitna oprema policistov na terenu posodobila, povečala in individualizirala, s tem pa se je povečala tudi teža zaščitne opreme, ki jo morajo policisti vsakodnevno uporabljati pri opravljanju policijskih nalog. Zaradi teže zaščitne in druge opreme opreme, se je pojavila nova težava, ki se trenutno ne rešuje in očitno do našega pisanja ni bila predmet obravnave in iskanje boljših in optimalnejših rešitev.

Zahtevana zaščitna in dodatna oprema, ki jo policisti morajo dnevno uporabljati pri svojem delu na terenu, je zaščitni (neprobojni) telovnik, ki s ploščami tehta cca. 5,75 kg. Zaščitni telovnik brez plošč tehta 3,3 kg. Opasač okrog pasu, službena pištola na opasaču, baterijska svetilka na opasaču, lisice na opasaču, razpršilec CS na opasaču, vse pripadajoče torbice, skupaj tehtajo 4,15 kg. Za vse – prilagamo fotografije v prilogi.

Tako kot smo opozorili v našem dopisu, zaščitna in ostala oprema, ki jo policisti nosijo je obremenjujoča in marsikateremu policistu otežuje vsakdanje delo in dolgoročno lahko vpliva tudi na zdravstvene težave, ki se odražajo z bolečinami in degenerativnimi spremembami hrbtenice, sklepov in vezi. Ravno zaradi tega ne bomo nikoli izvedeli koliko nekdanjih policistov se je za odhod iz vrst policije odločilo tudi zaradi tovrstnih težav in nerazumevanja za iskanje rešitev, ki bi pripomogle k razbremenitvi in ohranitvi zdravja. In to velja tudi za število in obseg zdravstvenih težav zaposlenih, ki bodo posledicam izpostavljeni šele čez določen čas.

Ko dobimo vse odgovore in mnenje Službe za varnost in zdravje pri delu UOK MNZ, na katerega se sklicujejo v dokumentu, vas bomo o vsem dodatno obvestili.

Hkrati pozivamo vse policistke in policiste, ki ste se na SPS obrnili zaradi zdravstvenih težav po juniju, ko ste bili izpostavljeni pritiskom vodstva policijskih enot (takrat so se začeli pritiski vodstvenih uslužbencev po enotni urejenosti ne glede na vaše zdravstvene težave), da se vsi, ki že imate zdravstvene težave, obrnete na vaše osebne zdravnike, kjer vam naj zdravniki izdajajo kopije dokumentov, zdravniške izvide in mnenja, povezana z vašim zdravstvenim stanjem, bolečinami (hrbtenica, kolki in ostali sklepi), degenerativnimi spremembami in telesnimi okvarami. Na podlagi tega se boste v nadaljevanju obrnili še na medicino dela, ki bo podala ustrezno mnenje in priporočila v zvezi z vašim zdravstvenim stanjem, omejitvami in priporočili za uvajanje ukrepov razbremenitev obremenjenih in izpostavljenih delov telesa.

Predlagamo in priporočamo, da za boljšo opremo v nadaljevanju zaprosite delodajalca in da je ne kupujete sami na lastne stroške. Delodajalec je dolžan poskrbeti za to, da vas bo lahko obdržal v službi, pa ni važno, ali gre za ustrezen tok za pištolo, ki bo razbremenil vašo hrbtenico, ali gre za boljši in ustreznejši pisarniški stol, kar vam lahko omogoči in zagotovi, da boste delali nemoteno in dlje, kar je zelo pomembno ob trenutnem kadrovskem pomanjkanju.

Če imate tudi sami tovrstne težave se lahko obrnete na regionalne predstavnike SPS ali zaupnike na policijskih postajah. Menimo, da je smotrno in potrebno storiti vse kar je v moči vseh nas, vključno z vodstvom policijskih postaj, policijskih uprav in vodstva policije ter ostalih služb MNZ, da ohranimo vsakega zaposlenega znotraj organizacije, brez podcenjevanja in vrednotenja vodilnih, kdo je vreden neke opreme ali boljšega pisarniškega stola in kdo ne.

Glede na dejstvo, da obstajajo boljše rešitve od trenutnih tokov za orožje na službenih opasačih, kar priznavajo tudi v vodstvu policiji, ne dvomimo, da bo tako v interesu delodajalca, vodstva policijskih enot in vseh, ki imajo zdravstvene težave, da delo na terenu brez omejitev opravljajo še naprej, zgolj z zamenjavo oziroma uporabo bolj priročnih (PPE) tokov za orožje, pripetih na nogo.

Zato želimo pridobiti dodajne odgovore in pojasnila ter tako prispevati k iskanju rešitev, ki bi bile v obojestransko korist, tako delodajalca kot zaposlenih. Poleg tega smo prepričani, da bi to tudi pozitivno vplivalo na zadovoljstvo zaposlenih kar ima tudi močan vpliv na kadrovsko fluktuacijo.

S spoštovanjem!

Adil Huselja

predsednik SPS

Številka: 1958/PRED-127/2024/1