Spoštovane članice in člani SPS ter vsi zaposleni v Policiji.
Obveščamo vas, da smo na Ministrstvo za notranje zadeve in vodstvo Policije v zvezi napotitve na šolanje, došolanje oziroma priznavanje že pridobljene ustrezne izobrazbe naslovili pobudo, ki vam jo prilagamo v nadaljevanju.
Na Sindikat policistov Slovenije se je v zadnjem času ponovno obrnilo večje število članic in članov ter ostalih zaposlenih, in sicer so izpostavili težave povezane z napotitvijo na šolanje, oziroma došolanje ter spraševali kaj je z obljubljeno možnostjo priznavanja druge »ustrezne« višješolske izobrazbe, ob pogoju da imajo že pridobljen osnovni poklic policista. Posebej pa so opozorili še na to, da zaradi različne obravnave in možnosti dostopa do šolanja oziroma došolanja nekateri celo ne morejo napredovati na zahtevnejša delovna mesta, napredovati v nazivu in posledično v plačnih razredih, saj so se znašli v začaranem krogu »plafona« plačnega razreda znotraj svojega naziva na delovnem mestu, ki ga zasedajo.
Na podlagi vseh prejetih vprašanj, preverjanj in poizvedovanj smo v Sindikatu policistov Slovenije zasledili sledeče težave, in sicer:
- določeni policisti, ki imajo priznan spregled izobrazbe ne morejo napredovati na bolj odgovorna delovna mesta (npr. vodje izmene), saj so predlogi s strani pristojnih služb zavrnjeni, in sicer z obrazložitvijo, da tega veljavni 110. člen ZODPol-a ne omogoča. V konkretnem primeru smo ugotovili, da na delovno mesto vodja izmene ni mogel napredovati policist s 25 leti delovne dobe, ustreznimi kompetencami, znanjem in izkušnjami, je pa na drugi strani vse formalne pogoje izpolnjeval policist, ki je imel že končano višjo policijsko šolo in skupaj 6 let in 6 mesecev delovnih izkušenj (V+VI stopnja), kar je popoln absurd in se nam zdi z naše strani nesprejemljivo in terja takojšnje ukrepanje.
- določeni policisti, ki imajo priznan spregled izobrazbe so »obtičali« v nazivu višji policist II (na različnih delovnih mestih) in so z letošnjim napredovanjem obenem dosegli tudi plafon plačnega razreda znotraj svojega naziva, kar pomeni, da jim vsaka nadaljnja nezmožnost napredovanja v nazivu, krši tudi zakonsko pravico do napredovanja za največ 10 plačnih razredov na delovnem mestu, ki ga zasedajo.
- kar nekaj policistov ima že pridobljeno tudi »ustrezno« višješolsko, visokošolsko oziroma celo še višjo stopnjo izobrazbe (pravna, upravna, varstvoslovna, prometna, varnostna…), pa so kljub temu nekateri še vedno v vrsti za došolanje na Višji policijski šoli, vse do takrat pa so popolnoma izenačeni z vsemi ostalimi in to kljub temu, da je bilo v preteklosti že dogovorjeno, da se v takih primerih določena – ustrezna oziroma primerljiva izobrazba prizna, seveda ob pogoju da ima zaposleni priznan poklic policista.
- obstaja tudi določeno število policistov, ki so ob prehodu na višješolski sistem, torej 30.6.2018, zasedali delovna mesta (VPO, LKS, VI…), in sicer z zahtevano katerokoli višješolsko izobrazbo, pa sedaj posledično ne morejo kandidirati za ostala delovna mesta, ki so bila takrat prevedena, saj kar naenkrat nimajo več ustrezne izobrazbe, saj se po novem za delovna mesta zahteva višja strokovna izobrazba policist oziroma policijski inšpektor.
- policisti NDM, ki so bili prevedeni na VI. stopnjo so prav tako obtičali v svojih nazivih in jim je vse do ustreznega došolanja onemogočena nadaljnja karierna pot, in sicer tako z napredovanjem v nazivu kot tudi s kandidiranjem na zahtevnejša delovna mesta tako znotraj svojih enot, kot tudi širše. Poleg tega pa se lahko kaj kmalu zgodi, da bodo dosegli tudi plafon plačnega razreda znotraj svojega naziva, kar zopet pomeni, da jim bo kršena zakonska pravica do napredovanja za največ 10 plačnih razredov na delovnem mestu, ki ga zasedajo.
- določeni policisti NDM imajo pridobljeno tudi že »ustrezno« višješolsko, visokošolsko oziroma celo še višjo stopnjo izobrazbe (pravna, upravna, varstvoslovna, prometna, varnostna…), pa se glede njihovega statusa oziroma vsaj delnega priznanja izobrazbe, ali celo mogoče pretežnega dela obveznosti povezanih z došolanjem, zadeva ni nikoli sistemsko uredila, pa bi se po našem mnenju morala.
Vsa zgoraj navedena dejstva oziroma zaznane težave neposredno negativno vplivajo na napredovanje, karierno pot, onemogočajo kandidiranje na določena delovna mesta, nenazadnje pa tudi na samo višino plačila za opravljeno delo (nezmožnost nadaljnjega napredovanja v PR). Poleg tega pa se vedno hitreje bliža tudi končni rok (1.1.2023) za napotitev vseh policistov, ki še nimajo pridobljene višješolske strokovne izobrazbe na ustrezno šolanje.
V Sindikatu policistov Slovenije zato pozivamo Ministrstvo za notranje zadeve in vodstvo Policije, da še enkrat preučita vse možnosti, in sicer tako, da se prizna »ustrezna« izobrazba, prilagodi program došolanja, izvede izobraževanje na daljavo, oziroma se začne razmišljati tudi o realizaciji došolanja skozi poklicno nacionalno kvalifikacijo.
Obenem dajemo še enkrat tudi pobudo, da se na podlagi meril in kriterijev sestavi seznam študijskih programov, ki so primerljivi s študijskim programom na Višji policijski šoli in zato diplomantom iz teh študijskih programov, ni potrebno na šolanje na Višjo policijsko šolo, ampak se jim enostavno prizna poklicni standard policist na VI. stopnji.
S predmetno pobudo, želimo vse odgovorne ponovno spodbuditi k upoštevanju vseh zaznanih okoliščin, in k aktivnemu iskanju rešitve na tem področju, s čimer se bo zagotovo pripomoglo k pozitivni organizacijski klimi in po nepotrebnem ne bo več prihajalo do nezadovoljstva med zaposlenimi in odhajanja izobraženega in ustrezno usposobljenega kadra iz Policije.
Na podlagi napisanega menimo, da je naša pobuda utemeljena, zaradi česar pričakujemo, da se bo tudi ustrezno obravnavala.
V najkrajšem času pa bi si želeli tudi sestanek na to temo, in sicer da soočimo argumente in obenem razjasnimo še morebitne dileme.
Za vaš odgovor na našo pobudo se vam že vnaprej zahvaljujemo.
Z odličnimi pozdravi.
Sebastjan Korošec
generalni sekretar SPS
Številka: 3643/GD-111/2021/1
Datum : 1. 12. 2021