Splošne novice
Izvajanje nadzora nad delom policije – nestrinjanje in pobuda

Izvajanje nadzora nad delom policije – nestrinjanje in pobuda

Spoštovane kolegice in kolegi!

Obveščamo vas, da smo vodstvu Ministrstva za notranje zadeve (MNZ) posredovali dopis, ki se nanaša na opravljen izredni nadzor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge (DPDVN) nad delom policije glede potencialne grožnje nasilja v šolah ter predstavljenih ugotovitvah na tiskovni konferenci in obvestila na spletnih straneh MNZ.

V vsebino zaključnega poročila izrednega nadzora se nismo spuščali, vendar smo kljub temu izrazili negativno mnenje na vsebino izjave za javnost in z njim tudi nestrinjanje.

Sindikat policistov Slovenije deli mnenje izraženo v zahtevi Policijskega sindikata Slovenije. Hkrati dodajamo, da je vsakršno javno podajanje ugotovitev izrednega nadzora preko novinarske konference neprimerno. Prvič, ker postopek ni v celoti zaključen; drugič, ker so bile določene aktivnosti, vključno s sklenjenim sporazumom med pristojnimi institucijami (Policija, MNZ in Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje) s ciljem izboljšanja sistemskega sodelovanja in odzivanja na tovrstne grožnje že izvedene; tretjič, preiskava je bila uspešno zaključena in storilec odkrit; četrtič, epilog podanih prijav drugim institucijam še ni znan.

Takšno pompozno javno oznanjanje ugotovljenih pomanjkljivosti in nepravilnosti zagotovo ne bo prispevalo odpravi slednjih ampak bo kvečjemu pri marsikateremu uslužbencu policije ustvarilo stisko ali celo stigmo. Predvsem pa očitki mečejo zelo slabo luč na javno podobo policije in ustvarjajo dvom v njeno strokovnost in učinkovitost tako institucije kot njenih uslužbencev. S tem se zmanjšuje tudi zaupanje v policijo in delo njenih uslužbencev kar vpliva tudi na občutek varnosti prebivalcev Republike Slovenije. Posledično se s tem krni tudi ugled, »privlačnost« in interes za zaposlitev novih policistov in ostalih uslužbencev v podpornih službah policije.

Ob tej priložnosti se obračam tudi na vas, spoštovane kolegice in kolegi, da se ob tovrstnih dogodkih, vsaj javno in na družabnih omrežjih, ne spuščamo v tok komentiranja oziroma kritiziranja. S tem lahko dajemo dodatno potrditev navedb in diskreditiranja kolegic in kolegov, ki se po objavah v medijih, ne morejo ustrezno odzvati in zagovarjati odločitev in dejanj. Tako tudi, nehote, diskreditiramo sami sebe in institucijo v kateri delujemo. Če za vsakega storilca oziroma osumljenca kaznivega dejanja velja domneva nedolžnosti, bi to morali upoštevati tudi za naše sodelavke in sodelavce.

Uslužbenci policije, kar velja tudi za uslužbence IRSNZ in MNZ, bi glede na naravo in obseg dela potrebovali strokovno podporo in pomoč pri delu kar naj bi bil glavni namen nadzorne dejavnosti, ne pa javno kritiziranje ter dodatne pritiske, v tem konkretnem primeru, celo ob uspešno zaključeni policijski preiskavi.

Z vsebino celotnega dopisa se lahko seznanite iz dokumenta v prilogi.

S spoštovanjem!


Adil Huselja
predsednik SPS

 


Številka: 1958/PRED-110/2024/1
Datum: 5. 8. 2024

PRILOGA:
- dokument SPS, št. 1958/PRED-109/2024/1

Prejšnji Ocenjevanje javnih uslužbencev in usklajevanje poklicnega in družinskega življenja - obvestilo za zaposlene po ponovnem pozivu
Naslednji VKLJUČEVANJE INVALIDOV V JAVNO ŽIVLJENJE – POBUDA SINDIKATA POLICISTOV SLOVENIJE

Documents to download

Ugodnosti za naše člane

Članom Sindikata policistov Slovenije omogočamo številne popuste pri ponudnikih raznovrstnih dejavnosti.

Postani naš član!

Postani član