IZPOLNJEVANJE POGOJEV ZA UPOKOJEVANJE V LETU 2024 - OBVESTILO ČLANSTVU SPS

Zveza: odločba Policije št. 090-130/2024-7 (2-15), z 5. 9. 2024 in naše (ponovno) zaprosilo
številka 3643/GD-61/2024/1, 12. 9. 2024

Spoštovane članice in člani SPS.

V Sindikatu policistov Slovenije, smo v povezavi s pogajanji za odpravo plačnih nesorazmerij v javnem sektorju, zaprosili tudi za posredovanje podatkov o izpolnjevanju pogojev za upokojitev posameznih uslužbencev v Policiji, MNZ in IRSNZ, ki jih potrebujemo za učinkovito izvajanje sindikalnega dela v samih pogajanjih. Skozi sam pogajalski proces smo namreč ugotovili, da pogajalska komisija razpolaga z netočnimi in po našem mnenju celo zavajajočimi podatki o kadrovskem stanju v vseh službah Policije in MNZ.

Na podlagi tega smo, 22. 8. 2024, poslali prvo zahtevo za dostop do teh informacij, in sicer pod številko 1958/PRED-122/2024/1. Za posredovanje teh podatkov, si je Policija najprej podaljšala rok, in sicer do 5. 10. 2024, nato pa smo 11. 9. 2024 prejeli delno zavrnilno odločbo, in sicer v delu, kjer smo zahtevali podatke o.

- številu pooblaščenih uradnih oseb po nivojih zaposlitve (lokalni, regionalni, državni), ki izpolnjujejo prve pogoje za upokojitev na dan 31. 7. 2024 v vseh službah Policije;
- številu pooblaščenih uradnih oseb po nivojih zaposlitve (lokalni, regionalni, državni), ki bodo prve pogoje za upokojitev izpolnjevali na dan 31. 12. 2024 v vseh službah Policije;
- številu pooblaščenih uradnih oseb po nivojih zaposlitve (lokalni, regionalni, državni), ki izpolnjujejo polne pogoje za upokojitev in delo v vseh službah Policiji podaljšujejo na dan 31. 7.
- 2024;

s podanim pojasnilom, da dokument o tem ne obstaja.

Tako so nam bili posredovani le podatki o:

- številu vseh uslužbencev, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev na dan 31. 7. 2024 v vseh službah Policije ter IRSNZ in MNZ;
- število vseh uslužbencev, ki bodo pogoje za upokojitev izpolnjevali na dan 31. 12. 2024 v vseh službah Policije ter IRSNZ in MNZ;

Iz posredovanih podatkov izhaja, da je na dan 31. 7. 2024 pogoje za upokojitev izpolnjevalo 126 javnih uslužbencev, in sicer 97 v Policiji in 29 v MNZ ter nihče v IRSNZ.

Na dan 31. 12. 2024 pa bo ob nespremenjenem stanju pogoje za upokojitev izpolnjevalo 155 javnih uslužbencev, in sicer 121 v Policiji in 34 v MNZ ter nihče v IRSNZ.

Glede na to, da se posredovani podatki močno razhajajo s podatki, ki so javno objavljeni v
Srednjeročnem načrtu razvoja in dela Policije za obdobje 2023 – 2027 (stran 70 – 72), ki je nenazadnje tudi javno dostopen na spodnji povezavi:

ter iz njega izhaja, da je v letu 2023 prve izmed pogoje za upokojitev izpolnjevalo 1.789 uslužbencev Policije, v letu 2024 pa še dodatnih 264 uslužbencev policije, kar pomeni, da je teh uslužbencev skupaj več kot 2.000. Ob upoštevanju dejstva, da se je v tem obdobju že upokojilo okoli 400 uslužbencev policije to pomeni, da je v sistemu še vedno preko 1500 uslužbencev policije, ki že izpolnjujejo prve izmed pogojev za upokojitev in se lahko kadarkoli poslovijo in odidejo iz sistema.

Vsled navedenega smo zaradi tako močnega razkoraka med posredovanimi in javno objavljenimi podatki glede izpolnjevanja pogojev za upokojitev, 12. 9. 2024, poslali ponovno zaprosilo, za naslednje podatke:

- Koliko pooblaščenih uradnih oseb, zaposlenih v policiji, bo do 31. 12. 2024 izpolnjevalo pogoje za upokojitev po 399 členu ZPIZ-2;
- Koliko pooblaščenih uradnih oseb, zaposlenih v policiji, bo do 31. 12. 2024 izpolnjevalo pogoje za poklicno upokojitev;
- Koliko pooblaščenih uradnih oseb, zaposlenih v policiji, bo do 31. 12. 2024 izpolnjevalo pogoje za starostno upokojitev;
- Koliko strokovno tehničnih delavcev, zaposlenih v policiji, bo do 31. 12. 2024 izpolnjevalo pogoje za starostno upokojitev.

Tovrstni podatki niso pomembni zgolj in samo zato, da se ustrezno in pravično vrednoti poklic policista in vse obremenitve, ki izhajajo iz tega v samem pogajalskem procesu, kjer vladna pogajalska stran trenutno poklica policista ne ceni in ga tudi ne želi ustrezno ovrednotiti ampak še toliko bolj zato, da se v sistemu nujno zadrži obstoječi kader, kjer ogromno uslužbencev policije ter tudi MNZ že izpolnjuje pogoje za upokojitev. Sočasno pa bo le tako v bodoče v policijo možno privabiti nov in svež kader, ki ga nujno potrebujemo že danes ter ne jutri in mogoče pojutrišnjem. V primeru uresničitve celotnega scenarija naravnega odliva zaposlenih ter brez bistveno večjega priliva novega kadra, tudi pojem varnosti v Sloveniji verjetno ne bo nikoli več sinonim kot to velja danes.

Številka: 3643/OBC-56/2024/1
Datum : 17. 9. 2024

Prejšnji ODZIV POSLANKE DRŽAVNEGA ZBORA GA. SARE ŽIBRAT NA ZAHTEVO JAVNEGA OPRAVIČILA SINDIKATA POLICISTOV SLOVENIJE - OBVESTILO ČLANSTVU